15 team building activities to engage

15 Ćwiczeń Team Building, aby angażować, rozwijać i pomagać zespołom budować silne więzi

Opublikowano 29 sty 2019 przez Esther Daniel

Wielu pracowników podchodzi do hasła „team building” sceptycznie lub nieufnie. Prawda jest jednak taka, że dobrze zaprojektowany program może zarówno angażować, jak i rozwijać zespół. Korzyści mogą wahać się od określonej umiejętności, którą chciałbyś rozwinąć, do prostego budowania więzi i jedności w zespole; wszystko zależy od tego, jakie ćwiczenie z zakresu team building wybierzesz.

W Catalyst Team Building spędziliśmy wiele lat, badając, co sprawia, że ćwiczenie team buildingowe jest efektywne oraz zaprojektowaliśmy ponad 130 naszych własnych programów. Korzystając z nabytej wiedzy, opracowaliśmy krótką listę 15 ćwiczeń z zakresu team building, które zaangażują twoich pracowników i pomogą im rozwijać ich umiejętności poprzez zabawę.

Na naszej krótkiej liście znajdują się zarówno zorganizowane programy, jak i mniejsze ćwiczenia, które można wprowadzić w życie we własnym biurze. Niezależnie od tego więc, czego szukasz, powinieneś znaleźć ćwiczenie team buildingowe, które zadziała dla ciebie.

Scavenger Hunt Bingo

Jest to klasyczne ćwiczenie z zakresu team building i oferuje dużą swobodę w tworzeniu jego ukierunkowania. Ogólną koncepcją gry jest stworzenie listy bingo wypełnionej różnymi zadaniami, a następnie podzielenie uczestników na drużyny i poproszenie ich o wypełnienie tej listy. Aby uzyskać szybsze efekty, możesz poprosić zespoły o wykonanie tylko jednej części zadań, a nie ich wszystkich.

Scavenger hunt bingo koncentruje się głównie na zaangażowaniu i jedności zespołu. Kreowana przez niego zdolność do uczenia się jest jednak ogromna, ponieważ możesz sprawić, że zadania bingo będą jakiekolwiek je wybierzesz. Jeśli masz nadzieję, że uda ci się rozwinąć zdolności zespołu do współpracy ze społeczeństwem, stwórz zadania skupione na rozmowie z nieznajomymi. Alternatywnie, jeśli chcesz ćwiczyć współpracę i rozwiązywanie problemów, wykonaj jedno z zadań tak, aby rozwiązać zagadkę razem. Niebo jest limitem w tym ćwiczeniu z zakresu team building.

Beat the Box

Beat the Box

Beat the Box to innowacyjne ćwiczenie team buildingowe, łączące myślenie strategiczne i zarządzanie czasem ze współpracą zespołową i rozwiązywaniem problemów. Nie tylko testuje ono jedność zespołu, ale także wiedzę o możliwościach innych.

Uczestnicy otrzymują pudełko wypełnione czterema skrzynkami. Każda skrzynka jest pełna zagadek i tajemnic, które muszą zostać rozwiązane, aby złamać kod do otwarcia następnej skrzynki, a wszystko to w ściśle określonych ramach czasowych. Ćwiczenie to może być oparte na rywalizacji lub współpracy, w zależności od tego, w jaki sposób zespół ma się rozwijać, i ma na celu całościowo dać wyzwanie uczestnikom, wykorzystując jednocześnie ich wiele różnych umiejętności oraz dać im bezcenne lekcje.

Obejrzyj krótki film o Beat the Box i dowiedz się więcej.

A Knot of Hands

Ćwiczenie te jest bardzo krótkie i doskonałe, jeśli chcesz zjednoczyć zespół i pomóc im się rozluźnić. Założenie jest bardzo proste - poproś uczestników, aby stanęli w małym kółku naprzeciw siebie, a następnie niech każdy uczestnik wyciągnie rękę i złapie dłoń kogoś po przeciwnej stronie koła. Po wykonaniu tej czynności poproś uczestników, aby zrobili to samo drugą ręką, tym razem trzymając rękę innej osoby po przeciwnej stronie koła. Teraz rzuć wyzwanie zespołowi, aby rozplątał się bez puszczania rąk.

To zaskakująco trudne wyzwanie, które wymaga organizacji zespołu, wyjątkowej komunikacji i dobrego leadership, jednocześnie zmusza wszystkich uczestników do zaangażowania się. Idealny do budowania jedności w zespole, krzepiący liderów i dający pracownikom temat do rozmów na kilka kolejnych dni.

Bridging the Divide - Teams Collaborate

Bridging the Divide

Posiadające szerszy kontekst od klasycznego ćwiczenia z zakresu team building, Bridging the Divide, przenosi budowanie mostu na wyższy poziom. Uczestnicy są podzieleni na zespoły i mają za zadanie zbudować część mostu na podstawie instrukcji konkretnego klienta, przy ograniczonych zasobach i ze ścisłymi terminami. Każdy zespół funkcję zarówno klienta, jak i dostawcy, dodając dodatkową głębię do zadania, w którym wszyscy uczestnicy nabywają doświadczenia z obu stron transakcji.

Po upływie limitu czasu wszystkie drużyny zbierają się, aby połączyć swoje sekcje w jeden kompletny most, który jest następnie testowany za pomocą zdalnie sterowanego samochodu. Sukces jest wspólny dla całej firmy, a proces budowy wymaga skutecznej komunikacji, pracy zespołowej i zorganizowanego planowania.

Obejrzyj krótki film o Bridging the Divide i dowiedz się więcej.

Global Innovation Game - Teams learn effective communication and innvoation

Global Innovation Game

Oparty na kultowym programie telewizyjnym i czasami nazywany „Shark Tank”, w odniesieniu do amerykańskiego odpowiednika Dragon’s Den. Global Innovation Game jest ćwiczeniem z zakresu team building, który rzuca uczestnikom wyzwanie tworzenia innowacyjnych nowych produktów i pomysłów, aby następnie przedstawić je potencjalnym inwestorom.

Potencjał tego ćwiczenia jest niewiarygodny i zależny od czasu oraz twoich dostępnych zasobów. Uczestnicy mogą zostać poproszeni o zaprojektowanie aktywów, które będą częścią ich prezentacji, podkreślając wykorzystanie kreatywności i zasobów zespołu. Alternatywnie, grupom można zlecić stworzenie produktu, który mógłby rozwinąć biznes jako całość, umożliwiając ci korzystanie z team building poprzez formę zabawowej burzy mózgów. We wszystkich iteracjach ćwiczenie te wymaga wyjątkowych umiejętności prezentacji i komunikacji w połączeniu z doskonałym planowaniem, organizacją i innowacyjnym myśleniem.To jest proste, wszechstronne, efektywne i rozrywkowe - wszystko, czego potrzebujesz. Sprawdź Global Innovation Game.

Chain Reaction Table Top - teams learn to collaborate and discuss ideas and innovate

Chain Reaction Table Top

Chain Reaction Table Top łączy piękną satysfakcję z tworzenia skomplikowanych systemów z metodycznym podejściem do projektowania, testowania i technik rozwoju. Uczestnicy są zobowiązani do korzystania z dostarczonych kart pomysłów, aby stworzyć skomplikowaną maszynę reakcji łańcuchowej, która finalnie osiąga prosty cel.

Aby odnieść sukces, zespoły muszą być cierpliwe i metodyczne w testowaniu różnych systemów, wykorzystując wzajemnie swoje umiejętności, aby skutecznie zbudować urządzenie na podstawie zagadnień z kart pomysłów. To ćwiczenie z zakresu team building wymaga dbałości o szczegóły, zarządzania projektem i precyzji, jednocząc zespół dążący do wspólnego celu.

Obejrzyj krótki film o Chain Reaction Table Top i dowiedz się więcej.

Negative to Positive

Ćwiczenie to wymaga bardzo mało sprzętu i wymaga o wiele bardziej refleksyjnego podejścia do rozwoju. Negative to Positive polega na dostrzeganiu dobrych rzeczy i lekcji, które zazwyczaj odbieralibyśmy jako negatywne. Aby rozpocząć to ćwiczenie, każdy uczestnik powinien zostać sparowany z innym członkiem zespołu, z którym podzielili się doświadczeniem z pracy - na przykład poprzednim projektem, zadaniem lub działaniem. Następnie jeden z uczestników powinien wspomnieć o negatywnym aspekcie ich wspólnego doświadczenia, a jego partner powinien podkreślić pozytywne aspekty. Następnie para powinna zamienić się rolami.

Zadanie to najlepiej wykonywać z dużym zespołem, który posiada wiele różnych doświadczeń, ponieważ pomaga to członkom zespołu lepiej się poznać, a jednocześnie zachęca ich do pozytywnego myślenia w obliczu przeciwności losu. Aby uzyskać dodatkowy rozwój, zmieniaj partnerów po każdym wspólnym doświadczeniu.

Escape the Maze Team Building - Teams learn problem solving together in a fun way

Escape the Maze

Escape the Maze łączy użycie GPS z łamigłówkami i rozwiązywaniem problemów, aby stworzyć bardzo interaktywne i wciągające wyzwanie, w którym uczestnicy przemieszczają się po wirtualnym labiryncie, rozwiązując po drodze wskazówki.

Ćwiczenie to jest świetne, aby zachęcić wszystkich członków zespołu do zaangażowania się. Wymagana jest doskonała komunikacji, umiejętności przywódcze i współpraca, a rozwija się te umiejętności przy pomocy zdrowej rywalizacji. Podczas ćwiczenia uczestnicy muszą wykorzystywać wiele różnych umiejętności, aby rozwiązywać problemy, znajdować kluczowe fakty i wskazówki oraz łączyć zdobytą wiedzę tak, aby osiągnąć większy cel - zdobyć wszystkie bezcenne w miejscu pracy umiejętności.

This activity is brilliant for encouraging the involvement of all team members. It requires excellent communication, leadership skills and cooperation, developing these abilities through the medium of healthy competition. Throughout the activity, participants must utilise multiple skill sets to solve problems, locate key facts and clues, and combine their learnt knowledge to succeed in the greater goal – all skills which are invaluable in the workplace.

Obejrzyj krótki film o Escape the Maze i dowiedz się więcej.

Curious Combinations

Głównym celem tego ćwiczenia z zakresu team building jest jednoczenie zespołu. Curious Combinations polega na spisaniu każdej pary słów na oddzielnych kartkach papieru - na przykład 'sól' i 'pieprz'. Następnie, każdy uczestnik ma przyklejaną na plecach kartkę i musi odgadnąć czym jest, zadająć pytania 'tak' lub 'nie' innym uczestnikom. Po odgadnięciu czym są, muszą znaleźć swoją parę.

Prawdziwa wartość pojawia się po tym, jak uczestnicy zlokalizują swoją parę, i kiedy muszą omówić, w jaki sposób się uzupełniają i jakie są między nimi podobieństwa. To ćwiczenie z zakresu team building podkreśla, że nawet ludzie o bardzo różnych osobowościach są podobni w ten czy inny sposób. Ustawienie gry jest bardzo łatwe i szybkie, co czyni je jedną z najbardziej wszechstronnych opcji na tej liście.

orchestrate!  Individuals learn together the seemingly impossible is possible

Orchestrate!

Orchestrate! opiera się na wrodzonej skłonności ludzi do ograniczania się do tego, w co wierzymy, że możemy to zrobić. W Orchestrate!, uczestnicy muszą współpracować, aby nauczyć się grać na instrumencie w czasie 90-120 minut, po czym cały zespół łączy się, aby zagrać symfonię niczym orkiestra.

Aby pomóc twojemu zespołowi osiągnąć ten poziom, zatrudniony jest doświadczony zespół muzyków, którzy uczą podstaw i pomaga twoim pracownikom ćwiczyć. Moc tego ćwiczenia team buildingowego polega na tym, że zadanie wydaje się na początku niemożliwe, a dzięki temu wynik jest jeszcze bardziej imponujący, gdy twój zespół odniesie sukces. Jest to genialne ćwiczenie zwiększające morale zespołu poprzez współpracę i zapewnienie, że wszyscy w nim uczestniczą i są w nie zaangażowani.

Obejrzyj krótki film o Orchestrate! i dowiedz się więcej.

Wordsmiths

Wordsmiths jest prosty i skuteczny. Daj swojemu zespołowi zadanie stworzenie określonego słowa, używając tylko ich ciał. To ćwiczenie z zakresu team building jest łatwe do zeskalowania i zależne od wielkości zespołu, ponieważ w przypadku większych grup można spróbować utworzyć całe zdanie zamiast jednego słowa. Jedynymi warunkami, aby to się udało, jest dużo miejsca i aparat, aby na końcu zrobić zdjęcie!

Zadanie to, aby odnieść sukces, wymaga pracy zespołowej, leadership i planowania, co sprawia, że jest to świetne ćwiczenie na początek każdej sesji burzy mózgów lub spotkania.

Flat out F1 - Teams learn the joy of competing together as a team

Flat Out Formula One

Flat Out Formuła 1 wymaga doskonałej organizacji i planowania, aby odnieść sukces, ponieważ każdy zespół jest proszony o zbudowanie samochodu Formuły 1 z płaskiego, kartonowego szablonu. Oznacza to szczegółowy pomiar i ukierunkowane kierowanie zespołem. Aby dalej rozwinąć personel, już po zbudowaniu wszystkich bolidów Formuły 1, muszą one zostać ozdobione i oznakowane symbolami zespołu. Na koniec samochody Formuły 1 ścigają się, a zwycięzcy otrzymują nagrodę.

Podczas każdego etapu, zadanie to wymaga skutecznej współpracy i szczegółowego planowania, ponieważ jedno niewłaściwe cięcie może spowodować prawdziwe błędy w konstrukcji samochodu. Jeśli szukasz obejmującego wszystkie zagadnienia i wymagającego ćwiczenia team buildingowego, te jest zdecydowanie dla ciebie.

Obejrzyj krótki film o Flat Out Formula One i dowiedz się więcej.

Personal Logo

Kolejnym krótkim i niezwykle przystępnym cenowo ćwiczeniem z zakresu team building jest wyzwanie Personal Logo. Uczestnicy proszeni są o opróżnienie kieszeni z drobnych i innych drobiazgów, a następnie, wykorzystując te wszystkie przedmioty, muszą stworzyć osobiste logo. Wartością tego ćwiczenia nie jest kreatywność, ale samoświadomość i odkrywanie.

Po tym, jak wszyscy uczestnicy stworzyli swoje osobiste logo, muszą oni przedstawić je grupie, wyjaśniając każdą jego część oraz to dlaczego je wybrali i jak ich ono reprezentuje. Nagrody są rozdawane twórcom najlepszych i najbardziej kreatywnych logo, które najdokładniej ich reprezentują. Dzięki temu zespół może się lepiej poznać, bez konieczności inwestowania w niezliczone zasoby lub dużą ilość czasu.

VR team building - The Infinite Loop - Process improvement together

The Infinite Loop

Wykorzystując zaawansowane technologicznie zestawy VR i zawiłe łamigłówki, The Infinite Loop jest wyzwaniem komunikacyjnym, zarządzania czasem i rozwiązywania problemów, które wymaga od zespołów przejścia przez serię zagadek w celu uwolnienia więźnia. Ponieważ tylko jeden członek zespołu może jednocześnie korzystać z zestawu VR, kluczem do sukcesu w tym ćwiczeniu jest zwięzłe i dokładne udostępnianie informacji, a także świetny proces podejmowania decyzji odnośnie tego, co robić dalej.

Dzięki stromej krzywej uczenia się i skupieniu się na odkrywaniu poprzez popełnianie błędów, Infinite Loop nie jest łatwym, ale za to satysfakcjonującym programem, który wymaga wiele od uczestników. Tworzenie złożonych zagadnień, które można łatwo zastosować w wybrednym świecie biznesu, jest nieocenionym i totalnie angażującym programem do team building.

Obejrzyj krótki film o The Infinite Loop i dowiedz się więcej.

The Classic Egg Drop

Na koniec mamy wyzwanie Egg Drop. Korzystając z prostych artykułów biurowych i artykułów papierniczych, uczestnicy muszą stworzyć klatkę dla ich nieugotowanego jajka, która ochroni je, gdy spadnie ono z wysokości jednego metra.

Jest to niesławne ćwiczenie z zakresu team building, które wymaga planowania, organizacji i efektywnego wykorzystania ograniczonych zasobów, aby osiągnąć wyższy cel. Ćwiczenie to jest proste, opłacalne i sprawdzone w rozwijaniu umiejętności personelu. Czasami klasyki nie są takie złe.

Miejmy nadzieję, że ten artykuł da ci kilka nowych pomysłów na twoje kolejne ćwiczenie lub program z zakresu team building. Tutaj, w Catalyst Team Building UK, spędziliśmy dekady na udoskonalaniu naszych wyzwań po to, by tworzyć nowe i angażujące programy, które rozwijają pracowników poprzez zabawę.

Odkryj więcej naszych ćwiczeń lub skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Esther Daniel

Szef strategii angażowania partnerów w Catalyst Global

Odpowiedzialna za zapewnienie efektywności organizacyjnej poprzez strategie zaangażowania partnerów sieci Catalyst Global.

Wszystkie Artykuły

Polecane lektury