Accentuate the positive

Akcentuj pozytywność

Opublikowano 18 maj 2017 przez Dace Stīpniece

Q. Dlaczego ważne jest rozważenie wpływu emocji w miejscu pracy?

Emocje w życiu codziennym odgrywają wielką rolę dla nas wszystkich. Możemy wyrazić nasze emocje słowami, a także poprzez język ciała. Czasami nie muszę używać żadnych słów, aby kogoś zasmucić. Więc emocje wpływają na nas wszędzie. Większość dnia spędzamy w naszym środowisku pracy, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, w jaki sposób współpracujemy z naszymi kolegami i klientami. Emocje w pracy zależą od czynników wewnętrznych, takich jak leadership, członków zespołu, płatności i nagród, ale równie ważne są czynniki zewnętrzne. Mogą one obejmować nasze życie osobiste, w tym relacje z przyjaciółmi i rodziną. Osobowość każdego jest inna, więc reagujemy i wyrażamy się na inne sposoby, poprzez pozytywne lub negatywne emocje.

Q. Jaki efekt mają pozytywne i negatywne emocje w miejscu pracy?

Pozytywne emocje to te, które zwiększają wydajność pracy. Jeśli pracownicy są zadowoleni ze swojej pracy lub życia osobistego, skutkuje to efektywnością, kreatywnością i gotowością do wykonywania pracy najlepiej jak się da. Każda osoba dąży do bycia docenianą i chce czuć się dobrze w pracy, którą wykonuje oraz posiadać świetne środowisko pracy. Tak więc menedżerowie odgrywają naprawdę ważną rolę w motywowaniu swoich pracowników, uznawaniu ich osiągnięć i nagradzaniu ich. Wszystko to tworzy pozytywność. Negatywne emocje mają odwrotny efekt. Problemy mogą zaczynać się od nadmiaru pracy lub gdy pracownik zaczyna odczuwać brak wsparcia, lub brak jasnej wizji tego, co ma robić, co powoduje stres i demotywację. Może to powodować konflikty w zespole i szkodzić relacjom pomiędzy kolegami. Zmniejsza to również kreatywność i zdolność do wnoszenia wkładu.

Accentuate the positive

Q. Jak możemy stworzyć pozytywne środowisko w pracy i w trakcie eventów?

Musimy pamiętać o zapewnieniu wsparcia socjalnego każdemu pracownikowi. Na przykład, jeśli ktoś przychodzi do ciebie z pytaniem, które może wydawać się głupim lub oczywistym, nie sprawiaj, że czują się źle. Skorzystaj z okazji i odpowiednio odpowiedz, aby zbudować zaufanie między wami. Twój kolega będzie szczęśliwy, że nie jest sam w swojej pracy i że ma wokół siebie pomocnych kolegów. Stworzyłeś pozytywne środowisko pracy. Zapewnij jasno określone cele i plany pracy. Jeśli mamy jasną wizję tego, co jest od nas wymagane i naszych celów, możemy lepiej zaplanować nasz czas pracy i znaleźć najlepsze rozwiązania. Jeśli to możliwe, poproś każdego pracownika o wykonywanie jakichś ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia takie są doskonałym lekiem na stres i mogą pomóc zamienić złe emocje w te pozytywne. Nawet lepiej, jeśli możecie wykonywać te czynności razem. Może to być małe ćwiczenie team buildingowe. Pamiętaj, aby zawsze mówić do siebie „dziękuję”. Spowoduje to uśmiech na czyjejś twarzy i pozwala myśleć, że praca została doceniona. Jak bardzo to możliwe, spraw, by humor był ważną częścią dnia pracy.

accentuate the postive

Q. Czy firmy są bardziej świadome znaczenia dbania o dobre samopoczucie pracowników i delegatów?

Współpracując z międzynarodową firmą zajmującą się team building, mogę powiedzieć, że obecnie większość firm myśli o tym, jak zbudować milsze, lepsze i bardziej pozytywne środowisko pracy. Menedżerowie firmy i kadra zarządzająca zasobami ludzkimi poszukują najlepszych sposobów motywowania i zwiększania wydajności, kreatywności i efektywności pracy. Oznacza to, że zawsze szukają oni różnych opcji i różnych podejść w celu zwiększenia dobrego samopoczucia swoich pracowników.

Dace Stīpniece

Artysta w UPAS Latvia

Artysta | Manager eventów | Gopodarz wydarzeń | Manager w Catalyst Baltic | Prowadzący szkolenia w FreshBiz

Wszystkie Artykuły

Polecane lektury