Dobre samopoczucie dla zdrowszych, szczęśliwszych, harmonijnych i produktywnych zespołów

Opublikowano 3 cze 2019 przez Guy Baker

Zdrowie fizyczne, psychiczne, finansowe, duchowe i emocjonalne są ważne dla zaangażowania, utrzymania i wydajności pracowników. Mogą one także prowadzić do spójności zespołu i jego ogólnej produktywności. Liczne badania pokazują bezpośredni związek pomiędzy dobrym samopoczuciem pracowników i ograniczeniem ich absencji w pracy.

Obecnie, korporacyjne strategie utrzymywania dobrej kondycji w zespole nie skupiają się tylko na „zdrowiu i bezpieczeństwie”, ale obejmują także programy dotyczące połączeń społecznych i zdrowia emocjonalnego. Ponadto coraz więcej firm rozszerza strategie dobrego samopoczucia swoich pracowników, o elastyczne godziny pracy, pracę zdalną, a nawet pomoc w opiece nad dziećmi.

Zdrowie w miejscu pracy zaczyna się od rozwijania jego kultury popartego konsekwentną i regularną komunikacją, która uczy pracowników zaufania i uczciwości. Przywódcy muszą być oddani sprawie i działać jako wzór do naśladowania. Środowisko i grupy wsparcia społecznego powinny być zaprojektowane tak, aby sprzyjać zdrowiu. Programy teambuildingowe są sprawdzonym elementem skutecznej strategii dobrego samopoczucia w korporacji.

orchestrate

Muzyka dla dobrego samopoczucia

Angażowanie się w słuchanie, uczenie się lub granie muzyki wraz z innymi prowadzi do wyższego, subiektywnego dobrego samopoczucia. Muzyka odgrywa kluczową rolę w regulacji emocjonalnej i rozwijaniu uczucia jedności w grupie. Energizery takie jak krótkie, muzyczne i rytmiczne zajęcia, przynoszą całkowitą zmianę tempa, ożywiają i energetyzują.

W muzycznych zajęciach teambuildingowych uczestnicy grają na instrumentach lub śpiewają razem. Programy muzyczne obejmują utwory orkiestrowe, muzykę światową, Haka, beatbox i daft punk. Udowodniono, że zwiększają one neuroplastyczność i zdolność do uczenia się, zarazem poprawiając nastrój i jednocząc grupę. Przy odrobinie pomocy, użyciu sprytnych technik i współpracy w grupie, muzyka może być wykonywana na poziomie wykraczającym poza oczekiwania wszystkich zaangażowanych.

toy factory

Ofiarowywanie, a budowanie dobrego samopoczucia

Ofiarowywanie jest tak samo potężne dla osoby, która ofiarowuje, jak i osoby otrzymującej. Jest to powszechne stwierdzenie, ale jest ono poparte faktami. Kiedy pomagamy innym, nasze mózgi uwalniają oksytocynę, serotoninę i dopaminę. Te podnoszące nastrój hormony, przeciwdziałają hormonowi stresu, kortyzolowi, prowadząc do pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne i samopoczucie osoby ofiarowującej. Wspólne działania teambuildingowe, których celem jest rozwijanie umiejętności miękkich, i które promują pomaganie i pracę z innymi, niosą zatem dodatkowe korzyści takie jak poprawa nastroju i zmniejszenie stresu.

Grupowe, a nie indywidualne ofiarowywanie, prowadzi do odczuwania największego szczęścia. Społeczne powiązanie i wspólne doświadczenie pomagają zamienić hojne zachowanie w pozytywne uczucia dla darczyńcy. Co więcej, grupowe ofiarowywanie umożliwia większą pomoc, niż indywidualne, a co za tym idzie, przynosi większe poczucie spełnienia.

Aktywności teambuildingowe z zakresu CSR mają na celu nie tylko rozwijanie podstawowych umiejętności miękkich, ale także wspierają szczytny cel. Przykłady obejmują budowanie motorów, tworzenie zabawek lub zbieranie funduszy poprzez udział w zabawnych i angażujących zajęciach zespołowych. Zaangażowanie pracowników przy wybieraniu lokalnej organizacji charytatywnej lub wybranie szczytnego celu poprzez organizację, taką jak B1G1, zachęca do zaangażowania się w projekt. Wiele osób, które uczestniczyły w takich programach, dołącza do kręgów charytatywnych lub wyrabia w sobie nawyk ofiarowywania, co niesie ze sobą długotrwałe i pozytywne korzyści dla zdrowia.

meditainment

Mindfulness, a dobre samopoczucie

Mindfulness jest stanem umysłu osiągniętym przez skupienie świadomości w danej chwili, przy jednoczesnym uznawaniu i akceptowaniu własnych uczuć, myśli i odczuć cielesnych. Udowodniono, że mindfulness pomaga złagodzić stres, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć przewlekły ból i poprawić sen. Osoby praktykujące regularną medytację mindfulness twierdzą, że czują się spokojniejsze, mniej zestresowane i są w stanie lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Większość ludzi ma trudności z koncentrowaniem się bez rozpraszania uwagi. Podobnie jak przy trenowaniu ciała, umysł można wzmocnić, aby uzyskać dłuższy czas koncentracji dzięki regularnym ćwiczeniom umysłowym. Wykazano, że regularna praktyka medytacji mindfulness zagęszcza hipokamp - obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć i naukę. Medytacja poprawia również uwagę i koncentrację. Pewność przy podejmowaniu trudniejszych zadań i osiąganiu celów prowadzi do większego poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia.

Poprowadzone odpowiednio ćwiczenia medytacji mindfulness w trakcie przerwy w konferencji lub warsztatu relaksują i skupiają umysł na zwiększaniu koncentracji i ulepszaniu efektów uczenia się. Udostępnienie pracownikom aplikacji do medytacji mindfulness i umożliwienie im korzystania z niej może zachęcić do regularnego jej praktykowania i korzyści z tego płynących.

giving for wellbeing

Jeśli przeprowadzone badania są prawdziwe, firmy, które koncentrują się na dobrym samopoczuciu swoich pracowników, rozwijają kulturę dobrego samopoczucia w miejscu pracy i wdrażają zręczne strategie, które są korzystne dla pracowników i pomogą czerpać korzyści ze zdrowszych, szczęśliwszych, harmonijnych i bardziej produktywnych zespołów.

Guy Baker

Założyciel i Dyrektor w Catalyst Global

Guy stworzył i rozwinął koncepcję teambuildingu, a następnie zaczął przekonywać świat o jego korzyściach.

Wszystkie Artykuły

Polecane lektury