Świat Pierwszy Rozprzestrzenia Światło Ofiarowywania

Opublikowano 24 lis 2016 przez Esther Daniel

Wraz ze zbliżającymi się Świętami Catalyst Global świętuje mijający rok i pracuje nad pogłębieniem naszych związków jako społeczność. 12 grudnia, korzystając z bycia największą na świecie siecią dostawców ćwiczeń do team building z 42 firmami na całym świecie, będziemy śledzić wschód słońca na całym świecie, aby ukończyć pierwsze na świecie 24-godzinne wyzwanie poszukiwania skarbu z zakresu team building, oddziaływając zarazem na globalną inicjatywę biznesową B1G1.

Ofiarowywanie jest niezwykle ważne dla osoby, która ofiarowuje tak samo, jak dla odbiorcy. Kiedy dajemy komuś prezent, oglądanie go rozpakowującego sprawia, że większość z nas czuje się dobrze i jest podekscytowana. Badania pokazują, że ludzie korzystają zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie poprzez ofiarowywanie i wolontariat. I jest to prawdą. Chcesz zwiększyć swoją samoocenę, obniżyć odczyty cholesterolu lub obniżyć swoje BMI? Daj trochę.

“Żyjemy z tego, co otrzymujemy. Tworzymy życie dzięki temu, co dajemy.” – Winston S. Churchill

Prospołeczne zachowanie odnosi się do „dobrowolnych działań, które mają na celu pomóc lub przynieść korzyści innym”. Co motywuje nas do bycia prospołecznym?

go team go give

Społeczne Koneksje pobudzają dobroczynne zachowanie


W badaniach opublikowanych przez International Journal of Happiness and Development naukowcy zbadali, w jaki sposób społeczne koneksje pomagają przekształcić dobroczynne zachowanie w pozytywne uczucia darczyńcy. Poprzez serię trzech badań naukowcy doszli do wniosku, że ofiarowywanie prowadzi do największego uczucia szczęścia darczyńcy, gdy ofiarowywanie wspiera więzi społeczne.

Ma to sens. Ofiarowywanie jest aktem uczestnictwa w świecie i w relacjach wokół nas. Tak więc ofiarowywanie jako grupa, a nie jako jednostka dająca anonimowo, sprawia, że czujemy się najszczęśliwsi. To świetna wiadomość dla organizacji, które chcą zwiększyć szczęście pracowników. Wykorzystanie tej koncepcji zbiorowego ofiarowywania poprzez ciągły, autentyczny program CSR, jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich, a czerpane korzyści wykraczają daleko poza zwykłą radość z dawania.

Kiedy pracownicy uczestniczą w zorganizowanym programie ofiarowywania, zazwyczaj odbywa się to poprzez proces uczenia się i zaangażowania jako grupa. Niedawne badanie przeprowadzone przez Consultancy of Corporate Citizenship ujawniło, że umożliwienie pracownikom uczestnictwa w podejmowaniu inicjatyw może przynieść zyski przedsiębiorstwom poprzez zmniejszenie kosztów szkoleń i rozwoju.

Być może słyszałeś o Giving Circles. Jest to rosnący trend podobnie myślących ludzi, którzy spotykają się, aby połączyć swoje wysiłki w ofiarowywaniu. Często jest ono określane jako skrzyżowanie klubu książki i grupy inwestycyjnej, a Giving Circles opierają się bezpośrednio na przekonaniu, że wspólne ofiarowywanie przynosi wspaniałą satysfakcję dla wszystkich.

go team go give

Innowacyjne pomysły znajdują się często tuż pod nosem

W Catalyst Global, opierając się na tych i na innych badaniach nad mocą ofiarowywania, przystąpiliśmy do rozwijania ćwiczenia z zakresu team building, które zmaksymalizuje radość z ofiarowywania razem. Tak jak często innowacyjne pomysły, odpowiedź była zaskakująco prosta!

W grudniu 2015 r. sieć Catalyst Global zajmująca się team building, została dożywotnim członkiem Buy1GIVE1 (B1G1). B1G1 to globalna inicjatywa biznesowa. W programie B1G1 100% składek członków B1G1 jest przekazywanych bezpośrednio do jego partnerskich organizacji non-profit. B1G1 koncentruje się na wpływie ofiarowywania na życie ludzi, a nie tylko na przekazywaniu donacji.

Podobnie jak większość innowacyjnych programów do team bulding, Catalyst Global przeniósł zespołowe poszukiwania skarbów w świat korporacji ponad 25 lat temu. Wtedy były to stare, namacalne materiały takie jak mapa, pióro i notatnik. Następnie, w 2013 r. We współpracy z Bluehat Group, uruchomiono aplikację do team building Go Team. Wkrótce stał się on ulubionym programem dla klientów Catalyst na całym świecie i nadal pozostaje liderem na tym rynku.

Pisząc ten artykuł, drżę na myśl o skopiowaniu Go Give, ale bycie liderem w team building z 30-letnim doświadczeniem oznacza, że jest to coś, czego Catalyst Global oczekuje. Pomyśl o korporacyjnym graniu na perkusji, szerszych perspektywach i kartonowych szablonach, o które opierają się eventy team buildingowe. Lista ta jest długa, a wszystkie ćwiczenia są oryginalnymi pomysłami zespołu Catalyst Global R&D. Powinnam być bardziej spokojna (lub wybaczająca), kiedy kopiuje się Go Give, ponieważ skorzystają na tym projekty NGO!


“Imitowanie jest najszczerszą formą pochlebstwa….” Oscar Wilde

Poprzez połączenie >B1G1 i Go Team narodził się Go Give. W Go Give uczestnicy próbują przejść przez jak najwięcej wyzwań w określonym czasie. Należą do nich wyzwania fotograficzne, pytania, wyzwania wideo i wiele innych! Ekscytujące jest to, że każde wyzwanie jest związane z projektem B1G1, więc zespoły wybierają projekt, który chcą dofinansować, a po ukończeniu wyzwania wpływają na jeden z wielu niesamowitych projektów B1G1.

go team go give

Dlaczego Go Team - Go Give

Go Team to zabawne i eksperymentalne narzędzie do nauki. Udowodniło trwałe korzyści zarówno dla osób indywidualnych, jak i zespołów. Uczestnicy muszą aktywnie ćwiczyć i rozwijać empatię, jednocześnie wyostrzając swoje umiejętności pracy w zespole. Go Team wymaga, aby uczestnicy zaprzestali wykonywania wielu zadań naraz, unikali rozpraszania uwagi i skupiali się na zadaniu zespołowym. Skuteczne zespoły obserwują, słuchają, wspólnie opracowują strategię i skutecznie przekazują ją zespołowi, a wszystko to, to kluczowe elementy doskonałej dynamiki zespołu. Działając w biurach rozrzuconych po całym świecie, w kilku różnych językach oraz z wieloma różnicami kulturowymi, Catalyst Global jest pasjonującą społecznością połączoną wiarą w siłę skutecznych programów do team building, aby wprowadzać zmiany w życiu jednostek i organizacji.

go team go give

Pozostały jeszcze 2 tygodnie, a my już jesteśmy podekscytowani

Jesteśmy bardzo podekscytowani pierwszym globalnym Go Give. Tak, chcemy uczestniczyć w zabawie, w której codziennie oglądamy naszych klientów, ale to dla nas coś więcej. Myśl o tym, na ile żyć możemy pozytywnie wpłynąć, ofiarowując razem, jest ekscytująca. Kiedy więc obudzisz się 12 grudnia, dowiesz się, że gdzieś na całym świecie ludzie, którzy dali ci team building, bawią się i doświadczają radości ofiarowywania. Następnie zastanów się, jak twój zespół może doświadczyć radości dawania. Ofiarujcie razem. Zarezerwuj Go Give na kolejny event team buildingowy swojej organizacji.

Źródła

Aknin, L.B., Dunn, E.W., Sandstrom, G.M. and Norton, M.I. (2013). Does social connection turn good deeds into good feelings? International Journal of Happiness and Development, 1(2), pp. 155-171. DOI: 10.1504/IJHD.2013.055643

Batson, Daniel C. “Altruism and Prosocial Behavior.”In The Handbook of Social Psychology, 4th ed., edited by Daniel T. Gilbert, Susan T. Fiske, and Gardner Lindzey. New York: Oxford University Press, 1998. ISBN: 0195213769.

Nancy E., Fabes R., “The Relations of Children’s dispositional Prosocial Behavior to Emotionality, Regulations and Social Functioning,”(1996), Dpt of Psychology, University of Nebraska, Lincoln.

Sadler D, Lloyd S., (2007), Neo-liberalising corporate social responsibility: A political economy of corporate citizenship, Department of Geography, University of Liverpool.

Esther Daniel

Szef strategii angażowania partnerów w Catalyst Global

Odpowiedzialna za zapewnienie efektywności organizacyjnej poprzez strategie zaangażowania partnerów sieci Catalyst Global.

Wszystkie Artykuły

Polecane lektury