Usprawnianie procesu

Zanim nauczysz pracowników JAK usprawniać procesy, przekonaj ich, że WARTO to robić!

Usprawnianie procesów biznesowych - pod tym enigmatycznym terminem kryją się wszystkie działania mające na celu optymalizację przebiegu wykonywania zadań w organizacji. U podstaw stoi założenie, że nawet w perfekcyjnie działającej firmie stale jest coś do poprawy. Warto więc robić stop-klatki, przyglądać się pracy, by szukać sposobów, by procesy były bardziej efektywne, mniej czasochłonne, tańsze i pozbawione zbędnych kroków. Usprawnienia polegają na przykład na eliminacji pustych przebiegów, automatyzacji powtarzalnych zadań, czy poprawie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Zagadnienie to dotyczy zarówno wewnętrznych procedur, jak i interakcji z klientami, od procesów produkcyjnych i logistycznych, po obsługę klienta czy zarządzanie zasobami ludzkimi. W obliczu dynamicznych zmian rynkowych i technologicznych usprawnianie procesów biznesowych jest kluczowe dla każdej organizacji – by walczyć o swoją pozycję, firmy muszą stale monitorować i analizować swoje działania oraz identyfikować obszary, gdzie coś może działać lepiej, sprawniej, czy szybciej.

Istnieje wiele metod usprawniania procesów biznesowych. Żadna jednak metodologia sama w sobie nie zagwarantuje efektywności optymalizacji. Aby była ona skuteczna, potrzebna jest otwartość pracowników na zmiany, te zaś muszą zostać poprawnie zakomunikowane. Kluczowe jest, aby pracownicy rozumieli, dlaczego dane usprawnienie jest wprowadzane i jakie przyniesie im korzyści.

Catalyst Poland przychodzi z pomocą tym zespołom, których menadżerowie rozumieją istotę treningu sposobów usprawniania procesów. Nasze doświadczenie wskazuje, że udział w grze symulacyjnej może mieć ogromne znaczenie dla zaszczepienia w pracownikach przekonania, że usprawnianie procesów biznesowych jest koniecznością, a nie zagrożeniem. Pozwalając uczestnikom w bezpiecznym otoczeniu poczuć i zrozumieć jak może ono przebiegać, przełamujemy bariery niechęci i obaw. Szczególnie polecamy w tym zakresie otwarcie szkoleń rozgrywką gier takich jak Peak Performance lub Bridging The Divide – ich konstrukcja fabularna pozwala włączyć uczestników w analizę konkretnych przypadków i projektowanie dla nich adekwatnych i funkcjonalnych usprawnień. Doświadczenia z gry pozwalają przenieść wnioski na codzienność biznesową, tworzyć przyjazne środowisko do wprowadzania nowych rozwiązań i wspierają budowanie kultury ciągłego doskonalenia.

Przejrzyj sekcję opisującą powiązane popularne programy.
Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji? A może szukasz czegoś innego?

Skontaktuj się z nami

Powiązane historie klientów