playing games teaches team work

Jak Gry Mogą Ulepszyć Pracę Zespołową

Opublikowano 27 maj 2019 przez Darius Lomsargis

Innowacja, przedsiębiorczość, kreatywność, współpraca funkcjonalna, praktyczny leadership i wszystkie inne słowa, których już mamy dość, ponieważ tak działają te niesamowite i absolutnie „doskonałe” firmy - możemy się założyć, że jest to coś, co nadal uważasz, że jest poza twoim zasięgiem.

Możesz winić posiadane ograniczone zasoby, niezmotywowanych i niekompatybilnych ludzi, którzy cię otaczają, nieosiągalne cele lub niemożliwych do pokonania konkurentów. Ale najprawdopodobniej po prostu nie wiesz, jak to osiągnąć, jak zmienić nie tylko swoje, ale także podejście całego zespołu. Łatwiej jest złożyć skargę i pozostać w strefie komfortu LUB pracować bardzo ciężko, ale niekoniecznie z widocznymi rezultatami. Chyba że… istnieje łatwy, przyjemny i zabawny sposób na wyjście z tego.

Szybko rozwiążemy to dla ciebie, odpowiadając tylko na pytanie, co jest bardziej zabawne niż praca? Oczywiście granie w gry.

playing games teaches team work

Dowody naukowe

Ludzki mózg jest tak niesamowity, że nie potrafi odróżnić rzeczywistości od wyobraźni. Nawet jeśli pewna sytuacja jest tylko w umyśle człowieka, mózg sprawi, że ciało zareaguje tak, jakby działo się to naprawdę.

Szybki przykład: przypomnij sobie siebie w szkole, siedząc przy biurku i słuchając nauczyciela matematyki wyjaśniającego równania. Pisze ona po tablicy kawałkiem kredy, a nagle drapie po niej paznokciem. Czy właśnie usłyszałeś ten denerwujący dźwięk w swojej głowie? Czy poczułeś dreszcze na kręgosłupie?

Neurony w twoim mózgu zostały włączone przez pojedyncze wspomnienie, pewien obraz mentalny, a twoje ciało nawiązało połączenie. Bardzo łatwo było oszukać twój mózg, prawda?

Dlatego granie w gry jest tak potężne w kontekście biznesu. Gry symulacyjne mogą wydawać się prostą i niewartą zapamiętania czynnością, choć ważne jest, jakie gry są grane i jak. Właściwe gry to nie tylko krótka przerwa od prawdziwej pracy, ale także narzędzie do tworzenia lepszej rzeczywistości. Ponieważ dokonane odkrycia i umiejętności zdobyte podczas sesji gry zostaną „zapisane” w twoim mózgu do wykorzystania w innych sytuacjach.

O jakich grach mówimy?

Oczywiście nie gry wideo, ponieważ są one grane głównie indywidualnie. Nie jest to także popularny Monopol, ponieważ jest oparty na rywalizacji i strachu. I też nie gry, które wygrywa się dzięki szczęściu, na przykład dzięki zdobyciu najwyższych kart. Mówimy o grach typu EnterTraining.

EnterTraining to koncepcja łącząca szkolenie i rozrywkę (na wypadek, gdyby ktoś potrzebował wyjaśnienia). Realizuje ona te same zasady, co każda firma: zasoby są wykorzystywane do osiągnięcia określonych celów, a następnie nagrody zostają przyznane. Zasoby to wiedza i umiejętności, cele to wyzwania, a nagroda to motywacja.

Istnieją różne rodzaje szkoleń opartych na grze, na przykład gry planszowe (takie jak FreshBiz, Trade Winds), doświadczenia muzyczne (Orchestrate, Crescendo), interaktywne symulacje biznesowe (The Infinite Loop, Peak Performance) i inne. Łączy je komunikacja na żywo, zadania oparte na rywalizacji, współpraca między wszystkimi uczestnikami i nie jest to tylko zabawa, ale także doświadczenie edukacyjne.

A co najważniejsze: wszyscy tutaj wygrywają. Nawet zespół zajmujący ostatnie miejsce. Ponieważ złoty medal nie jest tutaj celem.

playing games teaches team work

Zalety grania w gry

Może to brzmieć jak przesadne stwierdzenie, zwłaszcza jeśli nadal jesteś trochę sceptycznie nastawiony do tego tematu, ale jest to udowodnione: gra w takie gry ze swoim zespołem ma trwały pozytywny wpływ na całą firmę, nawet jeśli jedna sesja zajmuje tylko 2-3 godziny. Oto kilka głównych zalet wdrożenia koncepcji EnterTraining:

  1. Każda gra ma unikalny temat, ale także inny cel - w zależności od potrzeb firmy można wyćwiczyć pewne umiejętności: myślenie strategiczne, rozwiązywanie problemów, obsługę klienta, zarządzanie czasem, networking. Czyli w zasadzie wszystko.
  2. Jest to doświadczenie z zakresu team building, łączące całą grupę. Zmienia mentalność tunelową (sposób myślenia, w którym pewne departamenty firmy nie dzielą się informacjami z innymi). Zabawne i nieoficjalne środowisko pomaga wszystkim zrelaksować się i otwarcie komunikować.
  3. Wyzwania są złożone i wymagają szeregu różnych umiejętności - to doskonały sposób na odkrycie indywidualnych umiejętności wszystkich i dowiedzenie się, jak je połączyć. Pomaga także lepiej zrozumieć własny styl pracy i styl pracy innych.
  4. Ulepsza komunikację, ponieważ jest jednym z głównych czynników sukcesu zespołu.
  5. Wspólne pokonywanie wyzwań zwiększa zaangażowanie pracowników, inspiruje i motywuje zespół do dalszej pracy nad wspólnymi celami.

Istnieje wiele korzyści płynących z takich działań edukacyjnych opartych na grze, ale co najważniejsze - wszystkie spostrzeżenia uzyskane podczas sesji dosłownie zmieniają życie. Lub przynajmniej zmieniają twoje podejścia do życia.

Jeśli więc nadal toczysz walkę z tworzeniem nowych nawyków i zdobywaniem nowych umiejętności, indywidualnych lub zespołowych, pamiętaj, że istnieją sposoby na oszukanie twojego mózgu.

Darius Lomsargis

Założyciel UPAS Events i Catalyst Baltics

Moderator programów EnterTraining, mentor, przedsiębiorca, przedstawiciel międzynarodowej sieci team building Catalyst Global w krajach bałtyckich, współwłaściciel agencji ASPAS Events.

Wszystkie Artykuły

Polecane lektury